Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Istanbul Dolmabahce

Palác Dolmabahçe sa nachádza v štvrti Besiktas v Istanbule. Slúžil v rokoch 1856-1922 ako hlavné administratívne centrum Osmanskej ríše. Výnimkou boli roky 1887-1909 kedy sa ako centrum ríše využíval Yıldız palác.

Palác bol postavený v rokoch 1843-1856. Výstavba stála asi päť miliónov libier šterlingov, (ekvivalent 35 ton zlata), čo v tej dobe bola asi štvrtina ročných daňových príjmov ríše. V skutočnosti bola stavba financovaná prostredníctvom emisie papierových peňazí. Hovorí sa, že minister financií informoval sultána, že stavba stála vtedajších 32 libier šterlingov - to boli náklady na tlač papierových peňazí. Podobné finančné riadenie významne prispelo k tomu, že Osnamská ríša bola v druhej polovici 19. stroročia označená ako "chorý muž na Bospore" a bola na ňu uvalená dočasná medzinárodná finančná správa.
Usporiadanie paláca a jeho výzdoba odráža rastúci vplyv európskych štýlov a noriem v osmanskej kultúre. Jedná sa o najväčší palác v Turecku. Budova je 600 metrov dlhá a má plochu 45.000 m². Má 46 sál, 285 izieb, šesť kúpeľov a 68 kúpeľní. Súčasťou hlavnej obradnej siene je aj najväčší krištáľový luster (český) na svete. Luster je darom od kráľovnej Viktórie, má 750 lámp a váži 4,5 ton.
Sultán a jeho rodina žila pred postevením Dolmabahce v paláci Topkapi, ktorý ale neposkytoval luxus a jeho štýl nezodpovedal reprezentačným požiadavkám doby.
Dolmabahçe palác bol sídlom šiestich sultánov (od roku 1856, kedy bol prvýkrát osídlený, až do zrušenia chalifátu v roku 1924).
Zákon, ktorý vstúpil do platnosti 3. marca 1924 previedol vlastníctvo paláca do národného dedičstva novej tureckej republiky. Mustafa Kemal Atatürk, zakladateľ a prvý prezident Tureckej republiky, ktorý používal palác ako prezidentské sídlo, strávil posledné dni svojho lekárskeho ošetrenia v tomto paláci, kde aj 10. novembra 1938 zomrel.

Zdroj: Wikipedia.
 
 
 
 


 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com