Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Istanbul Ciragan Palace

Çırağan palác je bývalý osmanský palác a v súčasnosti je päťhviezdičkovým Kempinski Hotel. Nachádza sa na európskom brehu Bosporu v tureckom Istanbule.

Palác, postavený sultánom Abdulazizom, bol navrhnutý slávnym architektom Nigoğayosom Balyanom a bol postavený v rokoch 1863 až 1867. Palác je spojený mostom s palácom Yildiz na kopci za hotelom. Konštrukcia a vnútorná výzdoba paláca pokračovala až do roku 1872. Potom ako bol sultán Abdulaziz zosadený, bol nájdený 30. mája 1876 v paláci mŕtvy. Nástupcom sa stal jeho synovec sultán Murad V., ktorý sa tiež presťahoval do Çırağan paláca. Vládol ale iba 93 dní. Kvôli údajnej duševnej chorobe bol zosadený jeho bratom Abdulhamidom II a tu žil v domácom väzení až do svojej smrti 29. augusta 1904.

V roku 1989 kúpila zničený palác japonská spoločnosť, ktorá obnovila palác a dostavala k nemu moderný hotelový komplex. Ako uvádza Wikipedia, Sultánov apartmán, ktorého cena za noc je viac ako 15 000 USD je uvádzaný ako 14. a 15. najdrahší hotelový apartmán sveta v roku 2012.
 
 
 
 

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com