Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Sadovsky Ot., Vzpominky stareho kaktusare, rukopis I. - 1986

Otakar Sadovský, 10.5.1893 - 19-4.1990.

O niekoľko dní, 29.7.2012, bude presne 26 rokov, kedy Otakar Sadovský dokončil prvý rukopis spomienok. Ot. Sadovský bol, už za svojho dlhého života, legendou. Pomaly sa blíži 25. výročie jeho úmrtia. Je jedným z mála, ku ktorým sa opakovane a radi vraciame. Mnohých nás mrzí, že sa nedožil fantastického objavu Astrophytum caput – medusae.

Pri 65. výročí založenia brnenského Astrophyta vyšla v roku 1989 knižôčka Vzpomínky starého kaktusáře. Bolo to zaujímavé čítanie. Veď Otakar Sadovský ich písal v matuzalemskom veku. On pamätal doby, keď moji rodičia ešte neboli ani v kostnej dreni.
Oveľa neskôr, keď sme s Alim Luxom sedávali v Mexiku pri táborákoch, som sa dozvedel, že publikované spomienky sú tretím rukopisom. Prvé dva sa nedali za života „mocných“ vydať. Pri čítaní každý pochopí prečo. Po návrate domov som tie prvé dva rukopisy od Aliho vydrankal. Úžasné čítanie. Prvý rukopis sa, mne osobne, zdá neotesaný. Od roku 1990 ležali u mňa v šuplíku a čas bežal. Dunajom pretieklo mnoho vody. V zásade sa zmenilo všetko. Po konzultáciách s Alim Luxom, Romanom Staníkom a Pavlom Pavlíčkom som sa rozhodol, že oba rukopisy spomienok pána Sadovského zavesím na web.

Priatelia, uvedomme si, že sa píše o osobnostiach a udalostiach spred sto rokov. Už počujem námietky, že Sadovský bol mrzoun, so všetkým a všetkými večne nespokojný. Naviac, nevelebí A. V. Friča, či B. Schutza, ani Crkalovú knihou o Fričovi. Nedovolím si nič komentovať. Názor nech si urobí každý sám. Zlá kvalita niektorých stránok v tomto variante, je spôsobená katastrofálnym stavom pôvodného dokumentu.

 
 
 
 Ot. Sadovský v skleníku Zd. Fleischera v druhej polovici 40. rokov minulého storočia. Fotografiu láskavo poskytol Jan Perútka.


 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com