Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Mammillaria guelzowiana Werd.

O Mammillaria guelzowiana písal v prvom čísle časopisu Kaktusy už v roku 1973 B. Schuetz. Typicky dokonalý obrázok na titulnej strane sprevádzal veľmi zaujímavý a pútavý text. Málokto urobil pre propagáciu kaktusárenia viac ako B. Schuetz.

Medzitým prešlo neuveriteľných 44 rokov! Všetko sa zmenilo. B. Schuetz tu už dávno nie je. My sm precestovali Mexiko krížom - krážom. Prvýkrát sme guelzowiany videli v máji 1995. Tiež úctyhodných 22 rokov. Bola to ssp. robustior so žltými tŕňmi. Takmer na hlavnej ceste pri Puente Rio Nazas v nadmorskej výške okolo 1360 m rastú okrem spomínanej Mammillaria guelzowiana ssp. robustior (#0665) aj Thelocactus heterochromus (#0666), Sclerocactus unguispinus (#0791), Coryphantha sp., Echinocereus pectinatus, Echinocereus zelený a Mammillaria sp. zelená. Lokalita v mexickom podadresári značená ako Nazas, Dgo.
Na typickú guelzowianu od Minas de Navidad v štáte Durango sme vyrazili až na konci dlhodobého pobytu v Mexiku v apríli 1998. Prašná cesta je na vtedajšie pomery v Mexiku v zásade dobrá. Vápencové bralá v údolí rieky Nazas si nedokážem predstaviť a ani cesta mi nepripadala úžasná. Len tá Mammillaria guelzowiana je prekrásna spomienka na nádherný deň. V Minas de Navidad sme si rozdelili kopce. Miro Halfar s Blaškou šli jedným smerom, ja s Nebožkou druhým. Úspešnejší boli Halfarovi. V nadmorskej výške 1600 m našli v prašnej suti Thelocactus heterochromus (#1356), Mammillaria guelzowiana (#1357), Echinocereus pectinatus, Mammillaria gummifera a Opuntia imbricata.
Pestovanie guelzowian nenaráža na žiadne špeciálne problémy. Spokojne rastú v mexickom skleníku. Kým pred rokmi mohlo byť umením dotiahnuť rastliny do kvetu, dnes je to štandardná vec. Tento rok na jedna viachlavá rastlinka šokovala násadou kvetov. Začiatkom sezóny a niekedy po letných horkách zvyknem poliať s dusičňanom amónnym. Dve odmerky na 10 litrov. Pokochajte sa výsledkom.
 
 
 
 
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com