Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Fotografovanie kaktusov v skleniku

Počas dlhých rokov cestovania za kaktusmi prešiel človek tiež kus cesty na poli fotografovania. Naveky mi zostali v pamäti dokonalé fotografie Bohumila Schuetza z titulných stránok časopisu Kaktusy. S blížiacim sa dôchodkom a z toho vyplývajúcim dostatok času si hovorím, že raz to tiež dám v dokonalej kvalite. Zatiaľ ešte chýba prejsť slušný kúsok cesty... Povedzme, že je výzvou robiť v prírode podobné dokonalé snímky aké fotil kedysi B. Schuetz v ateliéri.

Na niekoľkých fotografiách by som rád ukázal na rozdiely pri používaní rozdielnych ohniskových vzdialeností a rôznych pomôcok pri fotografovaní kaktusov.
 
 
 
 

Mammillaria theresae.
Obrátene uchytený Nikkor 24 mm. Vzdialenosť objektívu k rastlinke do 2 cm. Použitie externých bleskov je na túto vzdialenosť pomerne pohodlné.

Rád používam malý a spratný Nikkor 24/2,8 s "obráteným krúžkom" BR2A (nemecky sa to volá Umkehrring) na uchytenie objektívu z opačnej strany. Sú nutné dva statívy, pretože vzdialenosť medzi objektívom a fotografovaným objektov je veľmi krátka a na ostrenie je nutné posúvať buď kameru, alebo fotografovaný objekt. Opäť tri blesky a objektív aretovaný na clone 22.

Vzdialenosť k rastline je najväčšia možná, na ktorú sa dal zaostriť Nikkor 60/2,8 s medzikrúžkami Nikon PK-12 a PK-13. Opäť je použitý ako master blesk Nikon Speedlight SB-900 a dva externé Nikon Speedlight SB-700 na potlačenie tieňov. Podobne zostali identické všetky ostatné nastavenia. Vzdialenosť medzi kvetom a objektívom je tak malá, že bolo mierne problematické strčiť externé blesky z oboch strán kvetu tak, aby nevytvárali tieň.

Mammillaria theresae.
Nikkor 60 mm a dva medzikrúžky. Vzdialenosť objektívu k rastlinke je pár milimetrov. Použitie externých bleskov je na túto vzdialenosť extrémne nepohodlné a vytvárajúce tiene. Zväčšenie oproti obrátene uchytenému objektívu nepomerne menšie.

Nikkor 200/4. ISO 100, clona 22, čas 1/60. Ako master blesk je použitý Nikon Speedlight SB-900 a dva externé Nikon Speedlight SB-700 na potlačenie tieňov. Vzdialenosť k rastline je rovnaká aká bla aj na nasledujúcom obrázku.

Telo je na všetkých fotografiách rovnaké - Nikon Df. V tomto prípade Nikkor 200/4. ISO 100, clona 22, čas 1/60. Fotografia urobená bez blesku. Následný post proces je identický ako na nasledujúcej fotografii. Tieň na pravej strane rastliny robí fotografiu nepoužiteľnou.

Vzdialenosť k rastline je rovnaká aká bola na predchádzajúcom obrázku. Podobne zostali identické všetky ostatné nastavenia. Len s Nikkor 60/2,8 som použil medzikrúžok Nikon PK-12. Opäť je použitý ako master blesk Nikon Speedlight SB-900 a dva externé Nikon Speedlight SB-700 na potlačenie tieňov.

Vzdialenosť k rastline je rovnaká aká bola na predchádzajúcom obrázku. Inú perspektívu spôsobil Nikkor 60/2,8. ISO 100, clona 22, čas 1/60. Opäť je použitý ako master blesk Nikon Speedlight SB-900 a dva externé Nikon Speedlight SB-700 na potlačenie tieňov.

Mammillaria theresae.
Nikkor 200 mm a dva medzikrúžky. Vzdialenosť objektívu k rastlinke je viac ako 5 cm. Použitie externých bleskov je na túto vzdialenosť ideálne. Zväčšenie oproti obrátene uchytenému objektívu opäť nepomerne menšie.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com