Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Astrophytum ornatum

Astrophytum ornatum (DC) Br. & R.
Bežná, dlho známa, všeobecne rozšírená a ľahko pestovateľná rastlina. Čo by už kto mohol napísať k nej nového? Sú to moji favoriti. Preto to zoberiem zoširoka.

Echinocactus ornatus bol opísaný A. P. de Candolle-m už v roku 1828. Dá sa predpokladať, že sám de Candolle na nálezisku nebol, pretože v opise píše o pologuľovitom tvare. V druhej zmienke o desať rokov neskôr (1838) M. J. Scheidweiler pri opise Echinocactus tortus píše, že sa vyskytuje na skalách blízo Pennasco. Mapy google poznajú iba Puerto de Peňasco v Sonore. Rôzne drobné haciendy za tie roky buď zmizli, alebo sa premenovali. Haciendu de Peňasco, zo San Luis Potosí a známu z opisu Astrophytum myriostigma tiež odvial čas. Až v roku 1850 J. Salm-Dyck v novom opise Echinocactus ghisbrechtii (Astrophytum ornatum) uvádza, že nový druh „obýva na kaktusy bohaté Údolie Mextitlanu, 45 hodín severovýchodne od mesta Mexika, v ktorom rastú aj Echinocactus ornatus a Pilocereus senilis. Dovozený pánom Ghisbrechtom v roku 1844“. V dnešnom integrovanom a informatizovanom svete je nemysliteľné, aby renomovaný kaktusár, akým Salm – Dyck nepochybne bol, nerozoznal ornatum od ornáta. A ako sa objavovali nové lokality? V roku 1846 C. F. FÖRSTER uvádza Mineral del Monte („iba na malej ploche a aj tam iba zriedkavo“). Tento nález bol v minulosti v literatúre opakovane uvádzaný ako typová lokalita. Nikto ich tam nikdy nenašiel. A tých hľadačov nás tam bola pekná kopa. Opäť jedno z vysvetlení by mohlo byť, že rastliny z desiatok kilometrov vzdialeného Metztitlánu boli zabalené a balíky odoslané do Európy z blízkej Pachuca so zastávkou v Mineral del Monte. Ak ale dôverujeme našim predchodcom, tak niekde v okolí Mineral del Monte sa mohla nachádzať dnes už zničená populácia. Kto by ale takýto detail riešil po dvesto rokoch? Už v roku 1847 C. A. Ehrenberg píše, že Astrophytum ornatum („rastie pri Zimapan a las Ajuntas pri rieke Moctezuma v guľovitej forme, pri Jicuico, na Cerro Salitre“). Informáciu o výskyte v štáte Guanajuato priniesol až v rokoch 1961-65 H. Krainz. Hoci v roku 1980 uvádza Sadovský, že Schmoll už v roku 1936/37 informoval do Brna, že ornáta sa vyskytujú aj vo výchdnom Guanajuate. V roku 1968 ich videl nad dnom Barranca de Tolantongo F. Otero. V zásade očakávaná informácia, pretože tu rastie veľmi podobná vegetácia s Barranca de Meztitlán (Cephalocereus senilis a Turbinicarpus horripilus). Za úplne fantastickú som považoval informáciu od Toniho Hofera, že niektorom z opisov Astrophytum ornatum je uvedené nálezisko v štátae San Luis Potosí. Matne som si spomínal, že som v Toniho cestovných správach čítal, že ich videl niekde pri Las Tablas. To sa ukázalo ako môj omyl. Rovnako som si spomínal, že som o ornátach v štáte San Luis Potosí čítal v knihe Helia Bravo Las Cactaceas de México. Tiež som tam teraz pri písaní článku tú zmienku nenašiel. Dôležité ale je, že som Astrophytum ornatum našiel 12.11.1995 v štáte San Luis Potosí na dvoch miestach v nadmorskej výške 1130 m pri Bagres Abajo.

Líšia sa rastliny od seba na jednotlivých lokalitách? Dajú sa od seba odlíšiť? Množstvo mien, ktoré sa objavilo v druhej polovici minulého storočia dávajú tušiť, že sa rastliny od seba výrazne líšia. Osobne si myslím, že väčšina týchto mien sú rôzne variácie na tému Astrophytum ornatum z Metztitlánu. Táto úchvatná populácia je takmer identická vo veľmi mladom veku. Semenáčky spoľahlivo rozoznáte. A potom sa celá populácia aj s vločkami rozoskočí do originálneho pestrého koberca variabilností. Táto, zrejme najjužnejšia populácia, dosahuje najväčších rozmerov. Tak na výšku (cez 200 cm), ako aj do šírky. Skutočne skvostné rastliny. Predovšetkých vo vysokom veku. Pri pozorovaní rastlín v kultúre môžem po viac ako 27 rokoch potvrdiť, že rastliny dokážu bez problémov rásť o niečo viac ako centimeter za rok. To by znamenalo, že najstaršie exempláre v prírode by mohli mať okolo 200 rokov. Možno zažili prvé zbery v Metztiláne. Ktovie?
Severnejšie, na hraniciach štátov Hidalgo a Querétaro, som pozoroval viacero populácií v štáte Querétaro – kedysi dávno v 1991 na dne priehradného múru, v okolí Mesa de León, či v Sierra del Doctor. V mladosti sú to tzv. fa. niveum. Krásne a husto ovločkované rastliny. Toto vločkovanie si zachovávajú v čase kým sú guľovité. Neskôr sú výrazne užšie ako rastliny od Metztitlánu a sú pomerne pravidelne prúžkované.
Medzi Vizarrón a Peňa Miller a v okolí sú Astrophytum ornatum nižšie a baculatejšie. Majú kratšie a špinavožlté tŕne. Sú si podobnejšie vo vločkovaní a kvitnú skôr. Fantastické ornáta sme našli v štáte Guanajuato pri hľadaní Turbinicarpus alonsoi. Výrazne menšie. Krásne biele vločky a hlavne, ovločkované hrany rebier. Veľmi typické a nezameniteľné rastlinky. Dlho som ich trápil v štvorkových minikvetináčoch. Utrpenie pre ornáta a tiež utrpenie pre mňa. Pred niečo viac ako tromi rokmi som ich z týchto štvoriek kvetináčov posadil do dvadsiatok. To ste mali vidieť. Bonsaj systém pestovania sa skončil a oni predvádzajú čo dokážu. Tento rok kvitla prvý raz aj druhá z nich. Sú vo veľkosti menšej chlapskej päste. Skvostne biele, s jantárovými tŕňmi. Jednoducho nádhera.
Pre mňa zatiaľ najsevernejšia populácia rastie pri Bagre Abajo v štáte San Lusi Potosí. Neboli vyššie ako 40 cm a mali maximálne 20 cm v priemere. Zaujímavé, že vo vyššom veku nemali vločkované hrany rebier. Pred dvomi - tromi rokmi mi Miloš Krejzlík daroval dva semenáčky. A opäť v štvorkách kvetináčoch. Okamžite zmenili bydlo a odvtedy sedia v dvadsiatkách. Myslím, že do dvoch, či troch rokoch sa dočkám kvetov. Uvidíme.
Staršie informácie so použil z knihy O. Sadovského a B. Schuetza Rod Astropyhtum a fantastickej knihy H. Hooka Astrophytum.
 
 
 
 

Astrophytum ornatum (*0082). Metztitlán, Hidalgo. Semenáčik zo semien z roku 1990.

Astrophytum ornatum (#0858). Guamuchil, Guanajuato.

Astrophytum ornatum (#0337). Peňamiller, Querétaro.

Astrophytum ornatum (#0858). Guamuchil, Guanajuato.

Astrophytum ornatum (*0082). Metztitlán, Hidalgo. Semenáčik zo semien z roku 1990.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com