Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Sierra Salamanca, TAMP

Dlhá je história opätovného nájdenia typovej lokality v Sierra Salamanca v údolí Jaumave. Pôvodne boli rastliny, podľa originálneho opisu Boedekera, zbierané v roku 1925 Sauerom a Baumom. V roku 1928 poslal Baum rastliny do Európy a ešte v tom isto roku ich opísal spomínaný Boedeker. Následne rastliny videli aj Graessner a Ritter.
Ako píše vo výbornom článku o znovu nájdení Turbinicarpus saueri Fitz Maurice v roku 1988, ešte v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch zbieral malé množstvá rastlín Fritz Schwarz. Toto potvrdzuje môj názor, že Fitz sa so Schwarzom poznal a ten mu na záver svojho života pustil všetky svoje informácie o náleziskách.
Veľmi dlho zostávalo typové nálezisko v Sierra Salamanca utajené. Našiel ho Fitz Maurice. Na flek zobral, pokiaľ ja viem, Charlieho Glassa a Toniho Hofera. Mne sa flek podarilo nájsť len za trpezlivého zbieranie dielčích informácií od Charlieho a Toniho. Nakoniec som vo výške 725 m n. m. našiel toľko hľadaný Turbinicarpus saueri (1204). Najväčší exemplár mal priemer 7,5 cm. Okrem nich ešte početné množstvá Ariocarpus trigonus, Ferocactus hamatacanthus ssp. papyracanthus, Coryphantha palmeri, dve rôzne Coryphantha sp., Echinocactus platyacanthus, Opuntia imbricata, Ferocactus echidne ssp. victoriensis, Echinocereus viereckii, Opuntia microdasys, Opuntia leptocaulis, Mammillaria candida, Mammillaria heyderi, Mammillaria macracantha, Myrtilocactus geometrizans, Agave xylonacantha, Agave sp., Agave lechuguilla, Dasylirion longissimum, Neolloydia conoidea, Mammillaria picta, Mammillaria baummi a Dion edule.
 
 
 
 

Turbinicarpus saueri (1204).

Ferocactus hamatacanthus ssp. papyracanthus.

Turbinicarpus saueri (1204).

Turbinicarpus saueri (1204).

Ferocactus hamatacanthus ssp. papyracanthus.

Turbinicarpus saueri (1204).

Turbinicarpus saueri (1204).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com