Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Sierra Obscura, SON

Sierra Obscura bol jeden náš úžasný výlet pred Vianocami 1995. Keď som videl kadiaľ chceme jazdiť, napadol ma Lauov nález Graptopetalum bellum a Echinocereus rubispinus. Začalo sa horúčkovité zháňanie akejkoľvek informácie k náleziskám. Nebolo toho veľa. Staré Lauove články. Sú napísané nesmierne všeobecne. Okrem informácie, že Echinocereus scheeri ssp. obscuriensis rastie v pase sú všetky ostatné údaje v zásade nepoužiteľné. Napriek tomu sme sa rozhodli, že to vyskúšame.

Ako sme sa tam dostali? Jeden z prístupom do Sierra Obscura je cez Cd. Obregón v smere Rosario de Tesopaco. Tesne pred Tesopaco je odbočka na Yecora. Z tejto cesty je opäť odbočka v smere Paredes. Po terasérií sa po 8.9 km príde k cintorínu a pri ňom treba odbočiť do ľava a stále hore do hôr.
Nezvyknem takto podrobne opisovať náleziská, ale toto je z iného súdka. V decembri 1995 sme kúpili Ford Explorer. Žiaľ, len so zadným náhonom. S novým autom sme šli na veľkú dovolenku na sever. Ako sme pri cintoríne odbočovali do ľava postávali tam nejakí mechulíni. Pýtame sa ich na cestu a tiež, či sa tam s týmto autom dostaneme. Pýtajú sa nás, či je to štvorkolka. Hoci nie je, hovoríme, že je. A oni, že so štvorkolkou možno. Od cintorína začala šialene zlá cesta. Krokom sa posúvame hore. Aj keď je VW Bus vysoký, tu by sa rýchlo prevrátil. Každé krátke nesústredenie sa vodiča znamená ranu zospodu.
V nadmorskej výške 1350 m n. m. vidíme z auta Mammillaria hertrichiana. Niektoré miesta sú tak zle zjazdné, že idem pred autom pešo a navigujem Mira, aby mohol prekonať najhoršie úseky cesty. Tesne pod pasom, okolo výšky 2000 m n. m. sa Miro zasekne a neprejde cez skalné bloky. Vystupuje aj s Blažkou. Z auta vyložíme všetky hodnotné veci a skúšam ja. Na tretí pokus cez tie balvany a skalné platne preskáčem. Hneď vedľa hrozivej cesty je rovnako hrozivý zráz do priepasti a na strome kríže s menami tých, ktorí nepreskákali...
Nad týmto problematickým flekom sú utáborení mechulíni v aute, ktorému odtrhli poloos. Mysleli si, že im ju vezieme. Neviezli sme ju. Museli čakať na ďalších.

V pase, nadmorskej výške 2020 m, pozorujeme Echinocereus scheeri ssp. obscuriensis (0777). Má nádherné kvety.

Výlet do Sierra Obscura bol jeden z našich najbláznivejších nákladov. Za 140 km hore a dolu sme zodrali úplne nové Bridgestone pneumatiky na oceľ...
 
 
 
 

Echinocereus scheeri ssp. obscuriensis (0777).


Mammillaria hertrichiana.Ľudia sú tu vtipálkovia.


 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com