Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

San Vicente, TAMPS

Turbinicarpus saueri patrí medzi rastliny, ktoré objavil Hans Viereck. Mám k nemu nesmierne sentimentálny vzťah. Pred nejakými sto rokmi žil v strede kaktusového raja - v Jaumave. Našiel tu kopec zaujímavých vecí. Napr. spomínaný saueri. Hans Viereck po vojne zomrel v ruskom lágri, ale z jeho vedomostí ťažil s najväčšou pravdepodobnosť Fritz Schwarz. Na konci života Fritz Schwarz zase pustil informácie Fitz Mauriceovi. Takto sa podarilo znovuobjaviť Turbinicarpus gielsdorfianus aj saueri. Typová lokalita podľa Schwarza (a zrejme aj Vierecka) je udávaná v Sierra de Salamanca v údolí Jaumave. Semenáčky z tohto fleku majú číslo 1204.

O druhej lokalite, niekde okolo San Vicente, som počúval roky. Najskôr od Stephana Nitzschkeho. Ten ale nič podrobnejšie nevedel. Následne sa objavili správy od Grzegorza. Podľa veľmi neurčitého opisu fleku sme ich v roku 2004 s Mirom Halfarom nenašli. Na jeseň 2014 som sa do Jaumave nedostal. Ale mal som tento flek ako "muss" zaradený pre cestu v roku 2015. Nakoniec dopadlo všetko neplánovane. Celý deň som hľadal rôzne saueri ssp. v nížine okolo Linares. Zle som odhadol čas trvania cesty do Jaumave a vyrazil som neskoro poobede. Klasika. Kúsok pred západpm slnka. Už mi bolo jasné, že fotky budú k ničomu. Jaumave ale leží mimo mojich plánov a ak ich nenájdem dnes, budem sa sem musieť počas tejto cesty ešte raz vrátiť. To sa mi nechce.
Nakoniec parkujem auto a bežím podľa GPS-ky k fleku. Terén je, na môj vkus, trochu husto zarastený. Určite by som ich tu nehľadal. Nakoniec na otvorených kamenistých plošinách vo výške asi 639 m n. m. nachádzam Turbinicarpus sauerii ssp. sauerii (1758). Okrem nich registrujem Ferocactus hamatacanthus, Mammillaria baumii, Opuntia sp. a Mammillaria macroacantha.
Keď sa stretnem o pár dní neskôr s Jardom Šnicerom v Galeane a bavíme sa o tom, čo som zatiaľ videl sa dozvedám, že tieto saueri našiel on. Nuž, klobúk dolu. Rastliny sa mi zdajú identické s tými 1204. V každom prípade ich netreba spolu kefovať, pretože ich náleziská sa nachádzajú v úplne iných častiach údolia Jaumave.
 
 
 
 

Kaplnka, či kostolík v San Vicente, Tamps.

Kondor havranovitý (Coragyps atratus).

Turbinicarpus sauerii ssp. sauerii (1758).

Turbinicarpus sauerii ssp. sauerii (1758).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com