Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

San Rafael, NL

Už v roku 1991 mi Jorge Verduzco spomínal, že jeden jeho priate našiel na ranči svojho otca krásnu mamillaria z komplexu lasiacantha s veľkým bielym kvetom. Tlačil som na Jorgeho, aby sa pokúsil nás dostať na rancho. Zbytočne.
Medzičasom sa v roku 1992 objavil opis Mammillaria sanchez - mejoradae, lenže na rancho sa nedalo dostať a tým pádom nebolo materiálu. Klasický stav manželky inšpektora Colomba - každý o nej počul, ale nikto ju nevidel.

Nakoniec ma niekedy na jar 1998 zavolal Helmut Rogozinski na pivo do "taco búdy" v hlavnom meste. Nedokázal sa nepochváliť, že videl tento klenot. Veľa sme o rastlinke hovorili. Tým, že sme už presne vedeli, kde hľadať, mohli sme začať plánovať. Zhodou okolností prišiel v tom čase do Mexika aj Miro Halfar a ukázal sa u nás aj Michael Wohlschlager. Vysvetlili sme si plány na najbližšie obdobie a dohodli sa s Michaelom, že sa o presný počet dní ráno zastavíme v San Roberto. Ak tam budú S Helmutom, super, skúsime spolu. Ak budú pokračovať vo vlastnom programe, ich rozhodnutie. Samozrejme, že Michael tam ráno 18.5.1998 stál. Je predsa špecialista na mamilárie a toto je špecialitka. Dohodli sme taktiku vyjednávania s farmárom a šli sme to skúsiť.
Majiteľ farmy tam nie je. Hovoríme len s nejakým picmochom. Ten nás v žiadnom prípade nemôže pustiť. Navrhuje nám, aby sme počkali. Čakáme. Nakoniec prichádza aj majiteľ. Myslím si, že vôbec nehovorím zle španielsky. Debata ale moc nejde. Keď som dostal dojem, že nás na farmu nepustí, dávam mu našu prvú knihu o Turbinikarpusoch. Debata sa konečne dostáva do príjemnej polohy. Michael vyťahuje fľašu rakúskeho vína pre majiteľa. Nakoniec chlapík prekvapujúco súhlasí. Hovorí, že má veľmi málo času. Máme ho zobrať so sebou naším autom na kopec, on nám ich ukáže a ja ho mám doviezť späť na farmu. Nič lepšieho sme ani nemohli čakať. Budeme mať čas fotiť bez toho, aby nad nami niekto nervózne postával. Ako povedal, tak urobil. Nájsť prvé sanchezky nebolo jednoduché, ale ukázal nám ich. O chvíľu sa vraciam z farmy späť na kopec a konečne aj ja môžem v kľude fotiť. Sú to špičkové rastlinky.

V nadmorskej výške 1978 m n. m. pozorujeme malú populáciu Mammillaria sanchez - mejoradae (1441), Echinocactus platyacanthus, Stenocactus erectocentrus, Neolloydia conoidea, Mammillaria winteriae (???), Opuntia microdasys, Echinocereus pentalophus, Mammillaria formosa, Ferocactus hamatacanthus a Ferocactus stainesi.
 
 
 
 

Mammillaria sanchez - mejoradae (1441).


Mammillaria sanchez - mejoradae (1441).

Stenocactus erectocentrus.

Michael Wohlschlager a Mammillaria sanchez - mejoradae (1441).

Helmut čakal pri aute a keď sme sa vrátili, mal takú radosť, že si zapichol do riti imbrikátu. Nuž, poznám aj príjemnejšie prejavy nadšenia.

Mammillaria sanchez - mejoradae (1441).

Mammillaria sanchez - mejoradae (1441).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com