Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Mina San Rafael, SLP

Mina San Rafael je jedno z miest s dlhodobo ignorovanou tajničkou. Ako som napísal v súbore Buenavista I, SLP: V minulosti som mal to veľké šťastie, že sa mohol osobne spoznať s Alfredom Lauom. Naviac sme mali dosť času na rozprávanie sa o kaktusoch. Tak mi jedného dňa povedal, že nález Turbinucarpus laui bol výsledkom jeho snahy objaviť zabudnuté nálezisko Turbinicarpus gielsdorfianus. V prvom momente po náleze týchto rastliniek si myslel, že našiel ten nezvestný a hľadaný Turbinicarpus gielsdorfianus aj našiel.

V originálnom opise Charlieho Glassa s Robertom Fosterom z roku 1975 sa ako nálezisko uvádza: "holotyp bol zbieraný v decembri 1974 na sádrovcových pahorkoch neďaleho Buenavista v štáte San Luis Potosí, južne od Los Cerritos". V texte pri všeobecných informáciách uvádzajú autori dávnu historku o nálezisku pri Minas de San Rafael, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Odtiaľ pochádza aj fotografia rastliny od Carla A. Purpursa, ktorá je publikovaná v monografii Brittona a Roseho. Keďže práve nemám u seba tieto dve knihy, nemôžem uviesť číslo strany. V každom prípade na obrázku je pod menom Mammillaria pilispina zobrazený dnešný Turbinicarpus laui. A pod Mammillaria pilispina sme si zvykli na inú rastlinu. V Minas de San Rafael sme nakoniec tie Turbinicarpus laui tiež našli!

Vo výške 1287 m n. m. som objavil pár rastliniek Turbinicarpus laui (1114), Mammillaria albata a Ferocactus echidne ssp. rafaelensis.
Najskôr by som poznamenal pár myšlienok k turbinikarpusu. Mammillaria pilispina bola opísaná J.A. Purpusom v Monatsschr. Kakteenk. v roku 1912. Takže o mene netreba diskutovať. Chybné pomenovanie fotky tak isto nič neznamená. Len to, že si kedysi nikto nevšimol, že je to niečo nové.
Ferokaktus je zaujímavým taxónom. Meno rafaelensis je len synonymom pre Ferocactus echidne. Musím ovedať, že caespitózny vzrast je úplne odlišný od iných foriem Ferocactus echidne. Tiež je jasne odlíšiteľný a určite by si samostatné meno na úrovni ssp. zaslúžil.
 
 
 
 


Ferocactus echidne ssp. rafaelensis.

Následky baníckej činnosti v dávnej minulosti.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com