Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Mesa de Leon III, QRO

Echinocactus grusoni. Takmer každý ho mal v rukách. Vídavame ho skoro pri každej návšteve hypermarketu. A pritom patrí do CITES I. Najviac úplne oprávnene. Jeho hlavné náleziská boli zaplavené priehradou na Rio Moctezuma. Niektorí naši kolegovia hovoria, či píšu, že v prírode sú posledné kusy niekde nad priehradným múrom. Nie je to pravda. Je ich viac. Sú v širšom okolí, ale dnes to nie je v prírode bežná rastlina. Jej počty by som odhadoval na pár stoviek.

V roku 1991 prechádzame s Jorgem ešte po starej, dnes zatopenej, ceste zo Zimapan do Cadereyta. Na dne kaňona pozorujeme v šere Strombocactus disciformis (0319). Toto nálezisko už neexistuje. Číslo sa sem - tam u niekoho vyskytne. Naposledy som si ho všimol v článku Petra Antálka na www.cact.cz. Rýchlo sa zotmelo a my sme grusoni na dne priehrady nevideli.
Echinocactus grusoni je ale príliš príťažlivá rastlina, aby som ju nehľadal. Nakoniec sa nám podarilo nájsť tri náleziská, z ktorých jedno je bohaté na rastliny. V okolí nachádzame typickú vegetáciu ako Coryphantha sp., Mammillaria formosa, Mammillaria albata, Mammillaria elongata, Thelocactus hastifer, Ferocactus glaucescens, Ferocactus echidne a Echinocactus platyacanthus. Nakoniec na hrane kolmých stien nachádzame aj niekoľko Echinocactus grusoni (0633) a Mammillaria elongata. Motáme sa dookola a nakoniec sa nám darí nájsť aj poriadny kúsok, asi 180 cm vysoký Echinocactus grusoni. Človek by si myslel, že tento je pred zberateľmi bezpečný. Nebol. Odviezli ho z miesta vojaci.
 
 
 
 

Echinocactus grusoni.


No nepohladkajte ho. Echinocactus grusoni (0633).

Echinocactus grusoni (0633).

Echinocactus grusoni (0633).

Echinocactus grusoni.

Echinocactus grusoni (0633).

Echinocactus grusoni (0633).

Mormodes sp, alebo iná zemná orchidea.

Echinocactus grusoni.

Echinocactus grusoni, Nebožka a Miro Straka.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com