Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Linares II, NL

Hlavným cieľom dnešného dňa bolo typové nálezisko Turbinicarpus sauerii ssp. gonzalezii. Od "českého" gonzalezii nie je veľmi vzdialený, ale opäť narážam na zamknuté brány. Takže pešo. Netuším aké divadlo mi dnes príroda pripraví...
Typová lokalita sa nachádza vo výške asi 306 m n. m.. Meteostanica ukazuje o 13,30 ukazuje 25,4°C a 55% vzdušnú vlhkosť. Najskôr nachádzam Ariocarpus trigonus a Sclerocactus scheeri v kvete. Po chvíli hľadania aj Turbinicarpus saueri ssp. gonzalezii (1756). Motám sa po nálezisku a pozorujem tak okolo 100 rastlín. V porovnaní s raňajším pozorovaním starého fleku to je optimistické.
Cestu späť by som si rád skrátil. Hlavne by som sa rád vyhol hustým a ostnitým kríkom. Síce chodím po opustených terasériách, ale cesta je oveľa dlhšia. Tým, že idem sám, som tichý. Asi 30 m odo mňa si na ceste všimem čiernu guľu. Nešípim čo to môže byť. Čupnem si a vytiahnem foťák s 200 mm sklom. Prvá fotka, druhá tretia. Zviera sa zdvihne a otočí sa mi bokom. Mačka. Veľká. Fotím. Mačka sa pomaly otáča a odchádza odo mňa. Čo najtichšie za ňou bežím. Obaja zostávame stáť. Čo najrýchlejšie a čo najviac fotím. Už z pohľadu v hľadáčiku viem, že je to rys. Na rozdiel od minulej cesty, kedy som pri Aztekium valdesii pozoroval caracala, toto je Lynx rufus. Nestojí ideálne nasvietený, ale mám pár fotiek. BINGO. Toto bol môj najsilnejší zážitok celej cesty vo februári 2015.
 
 
 
 

Ariocarpus trigonus.

Ariocarpus trigonus.

Ariocarpus trigonus.

Turbinicarpus saueri ssp. gonzalezii (1756).

Turbinicarpus saueri ssp. gonzalezii (1756).

Turbinicarpus saueri ssp. gonzalezii (1756).

Turbinicarpus saueri ssp. gonzalezii (1756).

Sclerocactus scheerii.

Ariocarpus trigonus.

Niečo čierne na ceste.

Evidentne je to veľká mačka.

Výrez.

Stále som nevedel čo to je.

Takto vyzeral záber s 200 mm sklom. Teraz mi bolo jasné, že je to rys. Lynx rufus. Odlišný od minuloročnej mačky z fleku s Aztekium valdesii.

Lynx rufus. Výrez.

Príliš opatrný nebol, ale útek bol bleskový.

Výrez.


Výrez.


Výrez.


Výrez.


A zdvihnutý chvostík na rozlúčku. Výrez.


Famózne som sa stravoval. V hrnci sa varia frijoles charros (fazuľová s bravčovými kožami).

Echinocactus texensis.

Flek.

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com