Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

La Rosa, COAH

Na výlet 31.3.1990 ma zobral Mario Flores. Chystali sme sa prebehnúť niektoré lokality juhu Coahuily. Od Romana Staníka som flek na kočubejky pri Hipolito síce mal, ale tu som ich mal vidieť prvýkrát v prírode. A všetci blázni do kaktusov si pamätáme historku o predaji prvých kočubejok za cenu, ktorá prevyšovala cenu zlata, ktorú by tieto rastliny vážili. Neskôr som za dva iné kaktusy zaplatil oveľa viac...

Na nálezisko som sa rád vracal. Boli sme tu s Jorgem v októbri 1991, v januári 1996 a nakoniec som tu stál pri rozlúčkovej ceste po mojich najobľúbenejších flekoch okolia Saltillo 26.6.1998. Vždy som merával nadmorskú výšku ona priebežne ukazovala 1285 m n. m., alebo 1350 m n. m., či 1215 m n. m.. Spriemerovať to nie neriešiteľný problém. Okrem spomínaných Ariocarpus kotschoubeyanus (0029) sa na blízkych kamenných formáciách ukazuje aj Astrophytum capricorne fa. minor (0030 a maximálne 9x9cm), ktorý tu má uvádzanú typovú lokalitu. Ďalej Echinocactus horizonthalonius,Coryphantha difficilis, Echinocereus stramineus, Echinocereus dubius, Ferocactus hamatacanthus, Thelocactus bicolor, Epithelantha micromeris, Mammillaria meiacantha, Coryphantha macromeris a Lophophora williamsii. V akých podmienkach žijú miestne pichliače? Keď sem okolo 13,00 prichádzame 4.10.1991 s Jorgem, máme v aute s otvorenými oknami 36,7°C a čidlo teplomera ukazovalo na zemi pri rastlinách 50°C!
 
 
 
 

Opäť najhúževnatejšie Coryphantha macromeris.

Echinocereus stramineus. Jednu z týchto foriem som si značieval ako Echinocereus dubius. Možno správne, možno nesprávne.

Krásne lofky z juhu Coahuila - Lophophora williamsii.

Ariocarpus kotschoubeyanus (0029). Ťažko sa hľadajú prvýkrát v živote. Potom je to jednoduchšie. Miestnu formu nazývali, myslím, var. macdougallii.

Ariocarpus kotschoubeyanus (0029).

Ariocarpus kotschoubeyanus (0029).

Ariocarpus kotschoubeyanus (0029).

Ariocarpus kotschoubeyanus (0029).

Niečo ten Jorge stratil?

Echinocactus horizonthalonius.

Epithelantha micromeris.

Epithelantha micromeris.

Astrophytum capricorne fa. minor (0030) a Epithelantha micromeris.

Astrophytum capricorne fa. minor (0030). La Rosa je typová lokalita tchto rastlín.

Astrophytum capricorne fa. minor (0030).

Pekne to ten záhradník nasadil - Mammillaria meiacantha, Thelocactus bicolor a Coryphantha difficlílis - z ľava do prava.

Ešte raz to isté, len z trochu iného uhla.

Takto vyzerali púšte na juhu Coahuila. Tam sa neudržali ani Coryphantha macromeris...

Prvýkrát som videl fotku hory El Pilar v knihe Wernera Rauha Die grossartige Welt de Sukkulenten. Tu sa skvie v pozadí a bude cieľom niektorého z najbližších výletov.

Mario Flores, prvý z ľava.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com