Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

La Reja, TAMPS

Spomínate si na tú slävu, keď Honzo Říha písal pred viac ako tridsiatimi rokmi o Mammillaria carmenae? Pár rokov neskôr, v roku 1991, som sa na jej objav pýtal jej staro - nového nálezcu - A. Laua.
Don Alfredo spomínal, že spolu s W. Reppenhagenom a svojimi žiakmi hľadali v kaňonoch pri Jaumave. Kaňon za kaňonom. A stále neúspešne. Nakoniec sa Reppenhagen rozhodol odísť domov. Prehovárali ho, aby zostal. Chceli ísť prehľadávať jeden z posledných kaňonov. Nezostal. Lauovci postupovali spolu hore kaňonom. Na konci cesty našli Mammillaria carmenae. Obrovská radosť. Nad hlavou im zahučalo lietadlo. Deti sa smejú, že Reppi odlieta do Rakúska.
Druhý deň po návrate do Jaumave volali Reppenhagenovi. Okamžite si kúpil letenky a vrátil sa späť do Jaumave. Ukázali mu flek. Dostať sa až tam chce dobrú kondíciu. Bol asi extrémne unavený. Jeden z chlapcov mu ponúkol čokoládu. Nervózne sa na neho oboril. Chlapec bol nešťastný, lebo čokoládu ponúkal starému dedkovi úplne nezištne. Aj Lau to znášal zle. Dokonca sa k tomu ešte raz vrátil počas jeho poslednej cesty na Slovensko.

Pokiaľ ste neboli na nálezisku, je cesta tam trochu lotériou. Musíte sa trafiť do správneho kaňona. Inak pôjdete hodiny zbytočne. Najskôr vidíme okolo chodníka Mammillaria multiceps (0819) a Ferocactus hamatacanthus fa. papyracanthus (0820). Neskôr pribúdajú Dyon edule a formy Mammillaria laui. Presviedčam Mira Halfara, aby to ani nefotil, že je to nejaká škaredá forma Mammillaria multiceps. Miro si dal povedať. Ja somár.
Po troch hodinách chôdze nachádzame vo výške 975 - 1100 m n. m. konečne Mammillaria carmenae (0821), Tillandsia sp. (0822), Echinocereus pentalophus, Ferocactus echidne ssp. victoriensis, Myrtillocactus geometrizans, Sedum sp., Mammillaria rubrograndis v kvete, Pilosocereus palmeri, znovu Mammillaria laui, Tillandsia ionantha, Tillandsia schiedeana a nejaká Orchidea sp.. Mammillaria carmenae sa v prírode zle fotia. Väčšinou sú schované v tieni.
 
 
 
 Dyon edule.


Dyon edule.


Mammillaria carmenae (0821).

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com