Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Isla Angel de la Guarda, BCN

Ferocactus johnstonianus a Isla Angel de la Guarda. Opäť dve slovné spojenia, ktoré pozná každý mexikofil. Na Isla Angel de la Guarda sme sa pokúšali dostať už počas našej cesty po Baja California. Bol silný vietor a z Bahia de los Angeles nechcel s nami nikto vyplávať. A ostrov sa zdal byť tak blízo...
Počas našej poslednej veľkej cesty po Mexiku v roku 1998 sme sa motali aj po Sonore. Chceli sme vidieť ferokaktusy na Isla Tiburon a tým pádom sme prišli do Bahia Kino. Najskôr nájsť chlapa ktorý nás zvezie na Isla Tiburon. Druhý deň výlet na Tiburon a začali sme vyjednávať či by nás nezobral aj na Angel de la Guarda. Nás člnkár sa na takýto výlet necítil. Predstavil nás kolegovi, ktorý sa práve vrátil z Baja California krížom cez Cortézovo more. Za celodenný výlet si pýta 400 USD + náklady na benzín. Lacné to nebude.
Na druhý deň vyrážame skoro. Čln je plný benzínových kanistrov. Žiadne plávacie vesty. Ale motor pracuje výborne. Míňame juhovýchodný výbežok Isla Tiburon a motor skape. Chlapík úplne pokojne čistí sviečky. Stále nič. Nakoniec ich vymení a motor naskočí ako hodinky. Stratili sme tu hodinu. Snaží sa ju dohnať. Letí po hladine cez 60 km/h. Plieska nám rite, ale tešíme sa na Angel de la Guarda. O fleku nemáme ani šajnu. V jeden moment okolo nás so svišťaním prereže vodnú hladinu žralok.

Keď sa konečne dostaneme na ostrov skúšame šťastie. Tlačíme sa do kopcov, ale Ferocactus johnstonianus nám nie je dopriané vidieť. V nadmorskej výške 129 m sme pozorovali aspoň Mammillaria angelensis (1395). Na juhovýchodnom okraji ostrova vo výške 50 m n. m. ešte Agave sp. (1396).
 
 
 
 

Ostrov Angel de la Guarda. Rád by som sa sem ešte raz vrátil. Zostal mi tu nevybavený účet.


Mammillaria angelensis (1395).


Mammillaria angelensis (1395).

Pachycereus sp. a Mammillaria angelensis (1395).

Mammillaria angelensis (1395).
Mammillaria angelensis (1395).

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com