Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Gabino Vazquez, COAH

Pred mnohými rokmi referoval o tomto fleku v KuaSe Josef Busek (myslím). Dych berúce rastliny. Jeden z flekov, ktoré som chcel v Mexiku za každú cenu vidieť. Pomerne skoro do príchode do Mexika v roku 1994 sme vyrazili na sever do štátu Coahuila dokončiť niekoľko "nevybavených! účtov - mandragory a nudálne niveá.

Na nálezisku bol od nás prvý Ali Lux, takže skutočný a čistý materiál som medzitým videl. A keby ste ho videli vy dnes, po dvadsiatich rokoch... Fotky urobím a uverejním na budúci rok po veľkom presádzaní.
Na flek sme prišli neskorov noci 15.9.1994. Bola daždivá noc. Na druhý deň na obed dosiahla teplota 35,9°C. V nadmorskej výške 1200 - 1350 m sme pozorovali Escobaria sp. (0510), Astrophytum capricorne ssp. niveum fa. nudum (0511), Coryphantha werdermanni (0512), Mammillaria pottsii, Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus stramineus, Opuntia bradtiana, Ferocactus hamatacanthus, Epithelantha micromeris, Coryphantha poselgeriana ssp. valida, Coryphantha sp., Echinocereus pectinatus, Opuntia microdasys, Sclerocactus mariposensis, Ariocarpus fissuratus, Lophophora williamsii, Sclerocactus uncinatus ssp. wrightii a Mammillaria heyderi. 19 taxónov! Na jednom kopci.

Postupom času som sa nenútenou cestou stal obdivovateľom astrofýt. Mojimi najobľúbenejšími rastlinami sú klasické senilá zo Cerro Bola, ale niveá sú jednoznačne "kráľovské" rastliny. A nudálne sú ešte krajšie.
Pri prvej návšteve v roku 1994 bol výskyt nudálnych a vločkovaných rastlín približne rovnaký. Boli sme tam neskôr s Mirom Halfarom a vtedy prevažovali vločkované. Každý zberateľ uprednosťňoval nudálne. Tým sa populácia trochu obmenila. Je možné a pravdepodobné, že potom ako ustal tlak na divé rastliny, pribudne nudálnych. Semená, ktoré sa sporadicky objavia s mojim číslom sú sprašované bez ohľadu na vločkovanie. Neselektujem nudálne formy.

Počas prvej návštevy Aliho a Jorgeho nastala dnes veselá príhoda. Mohla skončiť aj zle, ale páni mali šťastie a dnes je to celé len na smiech. Kúsok od náleziska mali dojem, že si krátia šliapanie a prejdú autom cez železničné koľajnice. Prešli iba jednou nápravou a zostali vysieť. Keď sa situáca nedala riešiť, vybehol Ali von, že bude mávať vlakvedúcemu v neďalekej zákrute, aby zastavil. Scéna ako z Karla Maya. Beloch máva stratený v púšti na vlak, aby zastavil. Musel to byť pohľad pre bohov. Mali šťastie, nakoniec sa Jorgemu podarilo dostať auto z koľajníc. Prežili oni, aj auto. Našťastie.
 
 
 
 

Sclerocactus mariposensis.


Astrophytum capricorne ssp. niveum fa. nudum (0511).

Astrophytum capricorne ssp. niveum fa. nudum (0511).

Astrophytum capricorne ssp. niveum fa. nudum (0511).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com