Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Casas Coloradas, COAH

Escobaria aguirrena bola predstavená v roku 1977 Alexandrom Meixnerom. Vtedy ešte pod rodovým menom Gymnocactus. Rastlinka je pomenovaná po svojom objaviteľovi Bustavo Aguirre Benavides. Tá zaujímavá tmavá rastlina ma okamžite zaujala a premenila sa na „ein Muss“.

Informácii v literatúre bolo žalostne málo. V Logbook-u Charlieho a Fostera bolo uvedené Caňon Verde v Sierra de la Paila. Keď sme sa v Paile pýtali na Caňon Verde, domorodci ukazovali vždy na ten najbližší. Údaj k ničomu. S Jorgem sme v roku 1991 boli v Paile dlhšie. Našli sme dosť zaujímavých vecí, ale aguirreany sa nám nepodarilo vidieť. Pred koncom tejto cesty som sa ešte raz stretol s Memom Moellerom. Hovorím mu, že sme nemali šťastie na tieto escobárie. Vezme felefón a zavolá otcovi. Starý Moeller môže mať cez osemdesiat a bez zaváhania povie meno dediny, kde agirreany rastú. A presný opis náleziska. Fantastická pamäť. Zrejme úžasný človek a presne odhalené nálezisko krásnej rastliny.
22.11.1991 skoro ráno vypadneme s Jorgem zo Saltillo. Prídeme s VW chrobákom pod kopce. Ideme po suchom koryte ku kopcom. V svahoch pozorujeme Escobaria zilziana aff. (0394). Mám pocit, že tam rastie ešte jedna Escobaria sp. (0395). Vidíme peknú Echeveria sp. (0397). Konečne nachádzame na skalných platniach aj niekoľko málo rastlín Escobaria aguirreana (0396). Nocujeme neďaleko. Minimálna teplota v noci klesla na 1.2°C.
Aguirreany chcel, celkom pochopiteľne, vidieť aj Miro Halfar. Tak sme 19.2.1997 znovu vybrali do Sierra de la Paila. S Fordom Explorer sme sa dostali trochu bližšie k nálezisku ako s VW chrobákom. Takmer vedľa auta, v tom suchom potoku, ktorým sme pred viac ako piatimi rokmi šli kedysi s Jorgem, sme našli krásne napité, veľké Escobaria aguirreana! Okrem nich sme v okolí pozorovali vo výške okolo 1400 m n. m. Mammillaria pottsii (1182), Mammillaria chionocephala (1183), Echeveria sp. (1184), Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus stramineus, Epithelantha micromeris, Opuntia bradtiana, Echinocereus pectinatus, Echinocereus sp., Neolloydia conoidea, Echinocereus parkeri aff., Micropuntia bulbispina, Opuntia imbricata, Coryphantha pseudoechinus aff., Sclerocactus uncinatus ssp. wrightii, Lophophora williamsii, Mammillaria ritteriana, Thelocactus bicolor, Opuntia microdasys, Opuntia leptocaulis a Opuntia platyacantha.
 
 
 
 


Napriek vyššiemu autu sme nášmu Fordu dokázali preraziť nádrž celkom často. Museli sme preto začať voziť so sebou aj tequilu na vyčistenie plechu nádrže, aby sa dal zalepiť. Čistenie plechu sme spájali aj s potrebou definfikovať trochu aj seba.

Mammillaria saetigera (1183), zrejme identické meno s Mammillaria chionocephala.

Escobaria zilziana aff. (0394).

Coryphantha pseudoechinus v kvete.

Coryphantha pseudoechinus aff..

Mammillaria saetigera (1183), zrejme identické meno s Mammillaria chionocephala.

Mammillaria ritteriana.


Escobaria aguirreana (0396).

Escobaria aguirreana (0396). Fotky z prvej návštevy v roku 1991.

Escobaria zilziana aff. (0394).

Escobaria aguirreana (0396).

Escobaria aguirreana (0396). 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com