Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Canon de la Huasteca, NL

17.3.1990. Caňon de la Huasteca v Nuevo Leon. Prvý výlet za kaktusmi vôbec. Do Monterrey prichádzame nočným spojom z DF nadránom. Ubytujeme sa v prvom hoteli pri autobusovej stanici - v šialenej diere zvanej Hotel Amado Nervo. Po niekoľko málo hodinách spania ideme minibusom do Santa Catarina. Z Romanovej prednášky z prvej cesty po Mexiku (zrejme 1986, či 87) si pamätám obrázky Turbinicarpus beguinii, Lophophora williamsi, a pod. Čo prinesie výlet nám? Zo Santa Catarina pokračujeme pešo do kaňona. Nové kanady príšerne tlačia. Žiadna prechádzka ružovým sadom to nebude. Vôbec prvým kaktusom, ktorý som v Mexiku videl bola Mammillaria heyderii. Celý deň som sa musel držať neďaleko dna kaňona. Mama, ktorá šla do Mexika so mnou (aby som sa niekde nezabil) robila permanentný cirkus, aby som sa netrepal do kopcov. Kým dovtedy bolo naše spolužitie harmonické, v Mexiku 1990 sme sa hádavali niekoľkokrát denne... Keďže na prvej vychádzke som jej nechcel spôsobiť problémy, behal som po nízkych kopčekoch na dne kaňona. Veľa som toho na prvýkrát teda nevidel. Druhá návšteva bola 26.3.1990 potom, ako mi Ali vysvetlil kde hľadať a to bolo super. Turbinicarpus beguinii (0016) aj lofky. Nakoniec sme sem dobehli ešte 8.4.1996. Táto, zatiaľ posledná návšteva, už bola iná aj prvé dve. Plot, vstupná brána, vyberanie vstupného. Táto posledná návšteva bola nezabudnuteľná - práve kvitli Echinocereus reichenbachii ssp. armatus. Krásny kaktus. Čo všetko sme tu videli? Epithelantha micromeris fa. greggii (0001), Echinocereus stramineus aj v kristátnej forme, Opuntia sp., Mammillaria melanocentra, Ferocactus hamatacanthus, Mammillaria heyderi v kvete, Coryphantha neglecta, Echinocereus pectinatus , Echinocereus reichenbachii var. armatus (0016 B). Videl som tu zvláštnu eskobáriu, ktorú som nazval Escobaria emskotteriana. Len pri prvej návšteve a len jednu rastlinu. Nedá sa nevšimnúť si úžasné Agave victoria – reginae (0016), či nenápadné Mammillaria multiceps, Neolloydia conoidea a Echinocereus sp. trsovitý, žlté tŕne. Nadmorská výška údolia kaňona je okolo 775 m n. m.

Myslím si, že okolia Caňon de la Huasteca patrí aj fantastický Jorgeho objav zo začiatku deväťdesiatych rokov - Agave albopilosa. Jorge toľko odkladal originálny opis až z neho postupne kolegovia vytiahli, kde tento šperk rastie a opísali ju oni. A samozrejme - v originálnom opise zabudli Jorgeho spomenúť...
 
 
 
 

Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (0016B).

Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (0016B).Agave albopilosa. Photo Jorge Verduzco


Skalné formácie na začiatku kaňona.

Vôbec prvý kaktus, ktorý som v živote v Mexiku videl rásť divo - Mammillaria melanocentra.

Bežnou rastlinou širokého okolia Monterrey a Saltilla je Ferocactus hamatacanthus.
Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (0016B) na suťovisku.

Neoddiskutovateľne dominantným sukulentom v Huasteca je Agave victoria regiae (0016).


Caňon de la Huasteca.


Vstup do Caňon de la Huasteca o šesť rokov neskôr - v roku 1996. Plot a platenie vstupného. Neďaleko bývajúci obyvatelia Monterrey som radi chodievajú víkendovať.Dno kaňona a úpatia kopcov obývajú početné Echinocereus stramineus.

Na štrkových terasách sú bežné Echinocereus pectinatus.Echinocereus sp. trsoviý, žltý a škarený. Poznáte ho niekto? Spolu s Neolloydia conoidea a Mammillaria heyderi v kvete.

V špárach skál je hojne zastúpená Epithelantha micromeris var. greggii (0001).


Echinocereus reichenbachii ssp. armatus (0016B). Kvitli aj v marci 1990, aj začiatkom apríla 1996.Echinocereus stramineus fa. cristata.


Neolloydia conoidea.

Vstup do Caňon de la Huasteca. Impresionantný.

Echinocereus pectinatus.


Epithelantha micromeris var. greggii (0001) v kvete vedľa zoschnutých selaginel.Mammillaria heyderii netradične v špáre. Častejšie sa vyskytujú na spodných úbočiach svahov a v rovine.

A nad všetkým lieta v teplých prúdoch sup.

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com