Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Buenavista I, SLP

V minulosti som mal to veľké šťastie, že sa mohol osobne spoznať s Alfredom Lauom. Naviac sme mali dosť času na rozprávanie sa o kaktusoch. Tak mi jedného dňa povedal, že nález Turbinucarpus laui bol výsledkom jeho snahy objaviť zabudnuté nálezisko Turbinicarpus saueri. V prvom momente po náleze týchto rastliniek si myslel, že našiel tiež nezvestný a hľadaný Turbinicarpus gielsdorfianus.

V originálnom opise Charlieho Glassa s Robertom Fosterom z roku 1975 sa ako nálezisko uvádza: "holotyp bol zbieraný v decembri 1974 na sádrovcových pahorkoch neďaleho Buenavista v štáte San Luis Potosí, južne od Los Cerritos". V texte pri všeobecných informáciách uvádzajú autori dávnu historku o nálezisku pri Minas de San Rafael, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Odtiaľ pochádza aj fotografia rastliny od Carla A. Purpursa, ktorá je publikovaná v monografii Brittona a Roseho. Keďže práve nemám u seba tieto dve knihy, nemôžem uviesť číslo strany. V každom prípade na obrázku je pod menom Mammillaria pilispina zobrazený dnešný Turbinicarpus laui. A pod Mammillaria pilispina sme si zvykli na inú rastlinu. V Minas de San Rafael sme nakoniec tie Turbinicarpus laui tiež našli!

Spomínané údaje z originálneho opisu a pár poznámok od ľudí, ktorí tam boli som mal k dispozícií 18.10.1991. Opakovane som skúšal hľadať na viacerých miestach pri Buenavista, ale neúspešne. Nakoniec som pomerne ďaleko od cesty, vo výške okolo 1250 m n. m., na malých sádrovcových plošinkách našiel iný, môj prvý flek Turbinicarpus laui (0269). V okolí bola hustá populácia Agave sp. (0270). Z kaktusov tvorí sprievodnú vegetáciu Mammillaria candida, Mammillaria albata, Ferocactus echidne, Thelocactus hexaedrophorus a Echinocereus pentalophus.
 
 
 
 


Mammillaria albata.

Turbinicarpus laui (0269).

Mammillaria candida. Zrejme najjužnejší výskyt.

Turbinicarpus laui (0269).

Turbinicarpus laui (0269).

Thelocactus hexaedrophorus.

Selaguinela sp. a Pinguicula sp. v kvete.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com