Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Ascension, NL

Ascensión je malé mestečko/dedina na ceste medzi Galeana a Dr. Arroyo.

Prvýkrát som sa v okolí zastavoval v novembri 1991 a neúspešne tam hľadal Lauovú Mammillaria glassi spp. ascensionis. Našiel som peknú populáciu rastlín, ktoré som si označil ako Thelocactus bueckii aff. (0358), Turbinicarpus beguinii (0359), Mammillaria candida (0360), Opuntia tunicata, Echinocereus pentalophus jemne vytŕnený, Echinocactus platyacanthus, Mammillaria formosa v kvete, Thelocactus conothelos (všetky tri ssp.), Ferocactus stainesii, Mammillaria sp. zelená a Coryphantha bergeriana.
Ascensión sa stala známym miestom potom, ako tam niekto z českých kolegov našiel a dokázal nezobrať so sebou úžasnú kristátu Ariocarpus retusus. Postupne sa to stalo pútnickým miestom a kaktusári sa chodievali na tú fantastickú kristátu dívať. Stále som o nej počúval, ale nikdy nevidel. Nakoniec ma tam Miro Halfar 18. 5. 1998 (o dva dni to bude už 15 rokov!!!) zobral. Vo výške 2072 m n. m. sme okrem Ariocarpus retusus fa. cristata pozorovali Thelocactus bueckii (1443), Neolloydia conoidea, Echinocactus platyacanthus, Stenocactus multicostatus fa. erectocentrus.

Na februárovej ceste 2015 som nedlho pred západom slnka míňal Ascencion. Rozhodol som sa zastaviť a pohľadať spomínanú kristátu. Nebola tam. Škoda. Bol to nádherný exemplár.
 
 
 
 

Zrejme v týchto horách rastie Reppenhagenova, alebo lepšie Lauova Mammillaria glassi. var. ascencionis. Krsána forma Mammillaria glasii s väčším kvetom.

Thelocactus bueckii (1443).

Tento fafrnok je Miro Halfar a fotí Ariocarpus retusus fa. cristata.

Ešte raz kopce východne od Ascencion.

Prvý flek pri Ascensión.

Ariocarpus retusus fa. cristata.

Ascencion.

Tento Američan dojazdil. Krásny kúsok.

Scenéria okolo Ascencion.

Ariocarpus retusus fa. cristata.

Thelocactus bueckii (1443).

Prvý flek pri Ascensión.

Končiaci sa deň pred Galeana.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com