Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Aramberri I, NL

O Aramberri referoval v Kaktusoch prvý Honzo Říha. Kedy presne to bolo si človek nedokáže spoľahlivo spomenúť. Naviac, ak nemáte so sebou svoju knižnicu môže byť hádanie v tomto veku chybné. Na titulke bol jeden z kaktusových svahov v údolí a mohlo byť okolo roku 1986. Môcť sa tam raz podívať...

Po prvom výlete do Caňon de la Huasteca si po obede s mamou sadáme do autobusu v Monterrey a v noci by sme mali vystupovať v Aramberri. Okolie autobusovej stanice príšerne smrdí a ja sa pred cestou dobre najem v nejakom fastfoode tacos de salchica. Boli dobre mastné a poriadne pikantné. Keď som v Mexiku, nebudem jesť niečo nemexické. Serpentíny z roviny pri Montemorelos smerom hore ku Galeane poriadne hýbu mojim žalúdkom. Na autobusovej stanici v Galeane sa týchto výborných placiek zbavujem a naprisahávam sa, že ich nikdy nebudem jesť. Nikdy nehovor nikdy. Predsavzatie mi ale vydržalo až do roku 1994. V noci sa blížime do Aramberri. V každej dedine sa vypytujem, či nie sme v Aramberri. Nakoniec mi hovoria, že Aramberri je konečná. V noci, za vytrvalého dažďa, vystupujeme na námestí a ako väčšina kaktusárov sa ubytovávame v miestnom hoteli. Ráno pred deviatou bolo v slabom daždi len 7,2°C.

Turbinicarpus gracilis objavili vo februári 1971 (!) Glass a Foster. Súčasne našli aj Thelocactus conothelos ssp. aurantiacus. Gracilisy opísali až v roku 1976. V Monterrey mi Ali vysvetlil, kde tie gracilisy treba hľadať a tým pádom bol prvý výlet zaručene úspešný.
 
 
 
 

Thelocactus conothelos ssp. auranthiacus (0003).

Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. gracilis (0002).

Echinocereus stramineus?

Opuntia leptocaulis šialene pichá a tie pichance príšerne bolia.

Po dlhom období sucha je vegetácia poriadne vyschnutá. Dažde iba prichádzajú. Hovoríme ale o marci 1990.

Mama sa nachomietla niekde do stáda kôz a ich psom zrejme "nevoní".

Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. gracilis (0002). Uprednostňuje špáry skál a plytké plošinky.

Thelocactus conothelos ssp. auranthiacus (0003).

Ariocarpus retusus ssp. confusus.

Výborná fotka. Dnes nechápem, čo som sa snažil fotiť? Semenáčik Neolloydia conoidea, či kozie bobky? Alebo ten odrezaný confusus?

Ariocarpus retusus ssp. confusus.

Fotografia údolia pri niektorej z jesenných návštev, kedy bolo napršané viac.

Pohľad z kopcov na úrodné údolie s riečkou Rio Blanco.

V údolí sú bežné Ferocactus echidne ssp. victoriensis. Tento raz kristátna forma.

Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. gracilis (0002).

Jedným z endemitov údolia Aramberri je Thelocactus conothelos ssp. auranthiacus (0003) objavený a opísaný Charliem Glassom.

Marginatocereus marginatus sa na ploty viac používa v okolí Matehuala. Pekný plot tu fotí v apríli 1990 Ali.

Trsovitý echinocereus, bežný v oblasti. Pri Saltillo sa tvári ako typický Echinocereus parkeri. Tu by to mohol byť niektorý ssp.. V roku 1990 sme ho volali leonensis. Má podzemnné stolony.

Ariocarpus retusus ssp. confusus. Pokiaľ nekvitne máte dojem len nejakého tmavšieho retususu.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com