Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

21 de Marzo, Tamps

Ali bol a zostal nadšencom do astrofýt. Jeden z výletov na juh od Monterrey bol zameraný práve na asteriasy. Každý by mal poznať historku o jeho znovuobjavení A. V. Fričom. Naviac je to tak známa rastlina, že by ju bolo treba vidieť na nálezisku.

Prvý deň hľadania bol neúspešný a rozhodli sme sa utáboriť. Klasický scénar s hľadaním dreva a debatou s domorodcami. Hovoria, že kaktusy podobné peyotte (Lophophora williamsii) rastú na druhej strane cesty a určite to nie je peyotte. Zaspávali sme v očakávaní úspechu a ten sa aj dostavil. Vo výške len 300 m n. m. v hustom poraste kríkov sme okrem hľadaných Astrophytum asterias (0162) videli aj Sclerocactus texensis (0160), Thelocactus setispinus (0161), Echinocereus pentalophus, Pilosocereus palmeri, Stenocereus sp., Echinocereus pectinatus, Opuntia leptocaulis v kvete, Opuntia sp., Mammillaria heyderii a Mammillaria multiceps. Bonusom boli dvaja ropušníci. Celkom ochotne pózovali. Jeden dokonca vyronil z oka kvapku krvi.
 
 
 
 

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162), mimoriadne veľká rastlina. Po dofotografovaní sme ju opäť prikryli vetvičkami. Ali sa na fleku zastavoval o niekoľko mesiacov neskôr a bola skapatá. Mali sme šťastie. Viac som tak veľký asterias v prírode nevidel.

Ropušník.

Astrophytum asterias (0162).

Nálezisko.

Astrophytum asterias (0162) a dvaja ropušníci.

Ropušník.

V štrkovitej zemi sme videli nedotknutú populáciu Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Ropušník.

Ropušník.

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com