Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

21 de Marzo, Tamps

Ali bol a zostal nadšencom do astrofýt. Jeden z výletov na juh od Monterrey bol zameraný práve na asteriasy. Každý by mal poznať historku o jeho znovuobjavení A. V. Fričom. Naviac je to tak známa rastlina, že by ju bolo treba vidieť na nálezisku.

Prvý deň hľadania bol neúspešný a rozhodli sme sa utáboriť. Klasický scénar s hľadaním dreva a debatou s domorodcami. Hovoria, že kaktusy podobné peyotte (Lophophora williamsii) rastú na druhej strane cesty a určite to nie je peyotte. Zaspávali sme v očakávaní úspechu a ten sa aj dostavil. Vo výške len 300 m n. m. v hustom poraste kríkov sme okrem hľadaných Astrophytum asterias (0162) videli aj Sclerocactus texensis (0160), Thelocactus setispinus (0161), Echinocereus pentalophus, Pilosocereus palmeri, Stenocereus sp., Echinocereus pectinatus, Opuntia leptocaulis v kvete, Opuntia sp., Mammillaria heyderii a Mammillaria multiceps. Bonusom boli dvaja ropušníci. Celkom ochotne pózovali. Jeden dokonca vyronil z oka kvapku krvi.
 
 
 
 

Nálezisko.

V štrkovitej zemi sme videli nedotknutú populáciu Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162).

Astrophytum asterias (0162), mimoriadne veľká rastlina. Po dofotografovaní sme ju opäť prikryli vetvičkami. Ali sa na fleku zastavoval o niekoľko mesiacov neskôr a bola skapatá. Mali sme šťastie. Viac som tak veľký asterias v prírode nevidel.

Ropušník.

Ropušník.

Ropušník.

Astrophytum asterias (0162) a dvaja ropušníci.

Ropušník.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com