Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Araguaiana, Goias

Na hraniciach štátov Mato Grosso a Goias tečie impresionantná rieka Rio Araguaia. Niekde tam je mestečko Araguaiana. O Rio Araguaia hovorí česká Wikipedia:"Araguaia (portugalsky Rio Araguaia) je řeka v Brazílii. Na horním toku tvoří hranici mezi státy Mato Grosso a Goiás a na dolním toku zase mezi státy Pará a Tocantins. Je 2630 km dlouhá." Aby sme vedeli o čom hovoríme, 2600 km je vzdušná vzdialenosť Bratislava - Istanbul. Tam a späť. Miro tam niekde kedysi našiel krásny flek diskokaktusov. Dnes hľadáme niečo, čo mu stálo za cestu sem.

Skúšame šťastie cez google mapy a vlastné nohy, či supie oko. Neúspešne. Pýtame sa. Ľudí je tu málo. Nakoniec náhoda ako obyčajne. Jeden chlapík reaguje na fotku, že to tu rastie. Berie nás na Fazendu. Vysvetľujeme majiteľovi, čo hľadáme a kvôli čomu. Po kravských zadkoch, ktoré vidí celé dni sme mu aj my sympatickí. Súhlasí. Posiela chalana s nami a ten úplne spoľahlivo ide na flek. Boli tam. Discocactus cangaensis. 354 m n. m.
 
 
 
 


Discocactus cangaensis.

Discocactus cangaensis. Na tomto nálezisku rastie v lese. Skoro v úplnom tieni.

Discocactus cangaensis.


Nocovať sa chystáme v Diorama. Kúsok pred mestečkom narazáme na ceste na dve korytnačky. Ratujeme im životy. Predtým ich aspoň pofotíme.

 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com